Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowych. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: tutaj..

Logo ABS Bank Spółdzielczy

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE

Płatności zbliżeniowe Visa Pay Wave  lub MasterCard PayPass- czyli pożegnanie z gotówką

Karta płatnicze z funkcjonalnością zbliżeniową to wygodna, szybka i bezpieczna alternatywa dla gotówki. To nowy sposób zapłaty za codzienne zakupy o niskiej wartości (do 100 zł dla kart Visa, do 100 zł dla kart MasterCard) – zajmujący nie więcej niż ułamek sekundy i łączący zalety kart z mikroprocesorem z technologią łączności bezprzewodowej bliskiego zasięgu.

Przy płatności zbliżeniowej nie ma potrzeby podawania karty sprzedawcy, przeciągania jej przez czytnik, wprowadzania kodu PIN czy składania podpisu na wydruku. Wystarczy jedynie zbliżyć kartę do specjalnego, „zbliżeniowego” czytnika.

To najszybszy sposób płatności kartą, wiele razy szybszy niż płatność gotówką. Sama płatność trwa krócej niż sekundę, a cała transakcja raptem kilka sekund – szybko, prosto i wygodnie.

Co ważne: zbliżeniowość to dodatkowa funkcjonalność, która dodana jest do kart Visa Classic Debetowych. Zbliżeniowa karta płatnicza nie musi być dodatkową, kolejną kartą w portfelu. Użytkownik takiej karty ma po prostu więcej możliwości zapłacenia przy jej pomocy: w terminalach „tradycyjnych” i terminalach wyposażonych w czytniki zbliżeniowe.

Zbliżeniowa karta Visa lub MasterCard, w której została umieszczona niewielkich rozmiarów antena umożliwiająca połączenie z terminalem POS i sfinalizowanie płatności w ułamku sekundy, działa i wygląda podobnie, jak zwykła karta mikroprocesorowa. Została natomiast opatrzona specjalnym znakiem graficznym (pokazany poniżej) wskazującym na możliwość zastosowania karty właśnie do szybkich płatności zbliżeniowych.

Kartą płatniczą z funkcjonalnością zbliżeniową można oczywiście zapłacić także za większe kwoty. Każda płatność na kwotę wyższą niż 50 złotych będzie po prostu zrealizowana w „tradycyjny” sposób: karta zostanie umieszczona w czytniku kart z mikroprocesorem, a użytkownik będzie proszony o potwierdzenie takiej transakcji kodem PIN.

KORZYŚCI

Szybkość

Płatność zbliżeniowa kartą z taką funkcjonalnością trwa krócej niż sekundę. Co więcej, nie trzeba tracić czasu na szukanie drobnych czy wydanie reszty: płatność zbliżeniowa jest szybka i bezproblemowa.
 

Wygoda

Funkcjonalność zbliżeniowa jest dodawana przez banki do różnych kart płatniczych: debetowych, kredytowych, przedpłaconych – można zatem posługiwać się tylko jednym „kawałkiem plastiku”. Do płatności zbliżeniowych wystarczy tylko zbliżyć kartę do czytnika – i już.
 

Bezpieczeństwo

Instrukcje płatnicze są przekazywane pomiędzy kartą a terminalem w bezpieczny sposób, przy zastosowaniu najwyższej jakości technik szyfrowania danych. Praktycznie nie istnieje możliwość „przechwycenia” danych karty przy płatności zbliżeniowej tylko dlatego, że użytkownik karty przechodzi obok czytnika.

Czytnik kart zbliżeniowych aktywuje się tylko na krótką chwilę, na wyraźne polecenie ze strony terminala płatniczego. Funkcjonalność zbliżeniowa działa wyłącznie przy transakcjach o niskiej wartości (w Polsce do 100 złotych); dokonanie transakcji o wyższej kwocie wymaga przeprowadzenia jej w „tradycyjny” sposób, z potwierdzeniem kodem PIN.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest limit łącznej wartości i/lub liczby transakcji zbliżeniowych, zaprogramowany na każdej karcie. Jeżeli dana transakcja powoduje przekroczenie ustalonego przez bank limitu transakcji zbliżeniowych możliwych do wykonania daną kartą, to terminal wymusi przeprowadzenie takiej transakcji w „tradycyjny” sposób, z potwierdzeniem kodem PIN. Limit ten zostaje automatycznie „wyzerowany” przy każdej transakcji potwierdzanej kodem PIN.

Warto pamiętać, że odpowiedzialność użytkownika karty Visa z funkcjonalnością zbliżeniową jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro – tak samo, jak w przypadku karty płatniczej bez tej dodatkowej funkcjonalności. Ponadto, po zgłoszeniu bankowi-wydawcy karty faktu jej utracenia, bank przejmuje całkowitą odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione.
 

Akceptacja

Karty płatnicze tego typu mogą być używane i w sposób zbliżeniowy i „tradycyjny” – dzięki mikroprocesorowi i paskowi magnetycznemu – wszędzie tam, gdzie znajduje się znak akceptacji Visa lub Master Card, czyli w ok. 24 mln punktów handlowo-usługowych na całym świecie.

GDZIE MOŻNA ZAPŁACIĆ?

- sprawdż, gdzie znajduje się najbliższa placówka przyjmująca płatności zbliżeniowe na stronie VISA lub MasterCard

Źródło: www.visa.pl

Kursy walut (archiwum)

Waluta
Symbol
Kupno
Sprzedaż
USD 4.238300 4.497700
GBP 5.163500 5.519200
EUR 4.487700 4.761900