Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowych. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: tutaj..

Logo ABS Bank Spółdzielczy

Phishing

Jeden z najbardziej znanych rodzajów oszustw, który ma miejsce, gdy ktoś próbuje przechwycić Twoje dane osobowe.
Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne. E-mail, który udaje, że pochodzi z wiarygodnego źródła, takiego jak bank, podatnik, organ regulacyjny lub oficjalna firma, ale w rzeczywistości jest fałszywy. Oszuści zawsze dopracowują sztuczkę „phishingu” - mogą próbować skłonić Cię do ujawnienia poufnych informacji, zawierać link do strony internetowej rozprzestrzeniającej szkodliwe oprogramowanie (często przestępcy używają podobnych do autentycznych nazw witryn) lub mieć zainfekowany załącznik. 
Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych (np. poprzez „metodę na BLIKa”).

Jak radzić sobie z fałszywymi wiadomościami?
Otrzymałeś/aś e-mail od swojego banku, urzędu, czy innej instytucji? STOP! Zatrzymaj się i dokładnie sprawdź treść wiadomości. Jeśli nie kliknąłeś w żaden link w wiadomości e-mail, to dobrze.   Następną rzeczą jest ustalenie, czy wiadomość e-mail jest autentyczna i nie jest oszustwem.

Dopóki nie masz pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie powinieneś klikać w żadne linki ani na nie odpowiadać.  W wiadomościach SMS lub mailach często wykorzystywane są tzw. tiny-URL, czyli skrócone adresy stron internetowych. Stąd też zalecamy zwracanie szczególnej uwagi na nazwy stron internetowych, które przesyłane są w podejrzanych mailach czy SMSach np. zamiast www.allegro.pl wykorzystywany może być fałszywy adres www.allegrosklep.online itp.

Jak rozpoznać fałszywy e-mail?
To podstawowe przykłady wyglądu i prezentacji treści potencjalnie fałszywych wiadomości e-mail. Pamiętaj, że oszuści nadal udoskonalają swoje metody phishingowe, aby wzbudzić w Tobie zaufanie do wiarygodności wiadomości.
Jeżeli nie masz pewności czy wiadomość pochodzi od faktycznego nadawcy - skontaktuj się z nim telefonicznie.

Jeśli zauważysz podejrzanego e-maila, oznacz go w skrzynce odbiorczej jako spam lub wiadomości śmieci lub podejrzany. Spowoduje to usunięcie go ze skrzynki odbiorczej, a także poinformowanie dostawcy poczty e-mail, że zidentyfikowałeś go jako potencjalnie niebezpieczny.

 

Kursy walut (archiwum)

Waluta
Symbol
Kupno
Sprzedaż
USD 4.191100 4.446600
GBP 5.144800 5.498000
EUR 4.545300 4.821900