Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowych. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: tutaj..

Logo ABS Bank Spółdzielczy

BLIK to kod wygenerowany przez Twoją aplikację bankową. Umożliwia on dokonanie szybkiej płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych lub wypłatę pieniędzy z bankomatu. Właśnie tą możliwość najczęściej wykorzystują oszuści. Niestety są niezwykle sprytni.

Najczęściej wykorzystywane mechanizmy polegają na:

  1. włamaniu się na konto Messenger
  2. podszywaniu się za infolinie BANKU

Włamując się na konto Messengera przestępca wyszukuje osoby, z którymi najczęściej komunikujemy się. Sprawdza nawet w jaki sposób się do nich zwracamy. Następnie prosi wybraną osobę o „pomoc”. Często wykorzystuje sytuację, o której wcześniej pisałeś z mamą czy ze znajomym. Na przykład: podszywając się pod Ciebie wysyła „prośbę” o opłacenie lekarstw, o których pisaliście ze znajomym. Wiarygodne, prawda? Czasami też wysyła taką informację do wszystkich, licząc na to, że zawsze ktoś zareaguje!

 Zachowaj ostrożność:

Drugi model działania polega na podszywaniu się za infolinię  BANKU. Oszuści kontaktują się z klientem banku i informują go, że właśnie padł ofiarą przestępstwa i ktoś włamał się na jego konto. Jest to o tyle przekonujące, że wydaje się jakby połączenia nadchodziły z rzeczywistych numerów infolinii. W takim scenariuszu ataku KLIENCI są przekonani, że mają kontakt z pracownikami banku, ponieważ na wyświetlaczu ich telefonu wyświetla się nazwa banku czy numer oficjalnie podany na stronie internetowej, gdzie mają prowadzony rachunek bankowy.
Oszuści informują o rzekomej próbie popełnienia przestępstwa: przelewu lub wypłaty środków w bankomacie, próbie zaciągnięcia pożyczki na dane klienta czy zmiany numeru telefonu przypisanego do numeru rachunku bankowego. Najczęściej klienci skłaniani są do zainstalowania programu, który pozwala przestępcom na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem lub telefonem klienta. Wszystko odbywa się pod pozorem instalacji aplikacji pozwalającej działowi technicznemu banku na zeskanowanie urządzenia klienta oraz zabezpieczenie go przed dalszymi próbami przejęcia konta. W ten sposób przestępcy np. generują kody BLIK, dzięki którym wypłacają środki w bankomacie, zmieniają sposób autoryzacji czy dokonują kolejnych transakcji płatniczych najczęściej z wykorzystaniem usługi przelewów natychmiastowych. Zdarza się też, że klient jest manipulowany i skłaniany do zaciągnięcia kredytu za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Zachowaj ostrożność:

Przypominamy również o innej metodzie stosowanej przez oszustów - oszustwo na pracownika Banku. Pod pozorem troski o bezpieczeństwo Twoich środków i operacji finansowych przestępcy mogą kontaktować się z Tobą telefonicznie i nakłaniać Cię do:

Nigdy nie podawaj powyższych danych, nie instaluj dodatkowych aplikacji i nie potwierdzaj żadnych operacji, które nie były zlecone przez Ciebie. Czytaj dokładnie treść SMS z kodami autoryzacyjnymi oraz powiadomienia w aplikacji mobilnej.
Karty płatnicze możesz samodzielnie blokować i odblokowywać za pomocą portalu www.kartosfera.pl, za pomocą bankowości internetowej www.absbank24.pl oraz w naszej aplikacji mobilnej.
Aplikacja mobilna dla urządzeń z systemem Android - Nasz Bank, dla urządzeń z iOS - ABS Bank.
Więcej informacji dot. aplikacji mobilnej - sprawdź

 

Kursy walut (archiwum)

Waluta
Symbol
Kupno
Sprzedaż
USD 4.102000 4.354600
GBP 5.047500 5.397100
EUR 4.399600 4.670100