Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowych. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: tutaj.

Wtorek 17.07.2018       godz: 03:27:36       imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny        Licznik wyświetleń: 32579
2017-06-30

Zastrzeżenie skradzionego dokumentu to konieczność

Dowód osobisty to dokument, który nigdy nie powinien trafiać w niepowołane ręce! Kradzież dokumentów może mieć bardziej przykre konsekwencje, niż strata pieniędzy. Problemem jest nie tylko procedura wyrobienia nowego dowodu osobistego, ale też sposób, w jaki cenną zdobycz wykorzysta złodziej. Życie w tym zakresie dostarcza nam wiele ciekawych historii w tym zakresie. Wystarczy zapytać znajomych, a różne historie posypią się jak z rękawa.

I choć na co dzień myśl o kradzieży dowodu osobistego nie jest tą, która nas zbytnio zajmuje, warto posiadać wiedzę, gdzie zgłosić kradzież dokumentów. Należy pamiętać, że wobec liczny prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na Policji czy w urzędzie już nie wystarcza.
 

Trzeba jak najszybciej wyłączyć dowód osobisty z obiegu.
 

Tutaj z pomocą przychodzi Centrum Prawa Bankowego i Informacji, które prowadzi System Wymiany Informacji Związków Banków Polskich, a w jego ramach System „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE”.
 

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła.
 

A zatem powinno się jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zastrzec dowód osobisty w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
 

Zastrzeganie jest możliwe w bankach (osobiście - w kilkunasta tysiącach placówek w całym kraju oraz telefonicznie - o ile ktoś jest klientem baku, który wdrożył już taką usługę), a także za pośrednictwem konta na portalu bik.pl (o ile założono je jeszcze przed utratą dokumentów).
 

ABS Bank Spółdzielczy, już od wielu lat, udostępnia taką usługę swoim Klientom – więcej.
 powrót do aktualności »Kursy walut (archiwum)

Waluta
Symbol
Kupno
Sprzedaż
USD 3.561900 3.784900
GBP 4.705700 5.036400
EUR 4.171000 4.431700