Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowych. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: tutaj.

Wtorek 22.01.2019       godz: 17:17:38       imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego        Licznik wyświetleń: 40122
2017-10-16

Od 1 stycznia 2018 roku jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku jeden przelew do ZUS
Od 1 stycznia opłacisz składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będziesz wysyłać tylko jeden przelew łącznie na:

Jak opłacasz składki teraz
Obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne. Podajesz wiele danych, które pomagają pracownikom ZUS zaksięgować i rozliczyć wplaty. Są to:

Jak opłacisz składki od 1 stycznia
Od 1 stycznia będziesz opłacać składki zwykłym przelewem, takim, jakim np. płacisz za prąd. Na przelewie wpiszesz tylko numer rachunku bankowego –Twój numer rachunku składkowego. ZUS zaksięguje i rozliczy wpłatę od razu na Twoim koncie.
Każda Twoja wpłąta zostanie podzielona proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. ZUS zrobi to na podstawie składek z Twojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez Ciebie albo utworzonej przez nas, jeśli jesteś zwolniony z jej przekazywania). Podzieloną wpłatę ZUS rozliczy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.
 

Jak dostaniesz nowy numer rachunku
Informację o Twoim numerze rachunku składkowego ZUS wyśle Ci listem poleconym, a wysyłka rozpocznie się 1 października 2017 r.
 

Ważne!

Czy mamy Twój aktualny adres
Informację o numerze rachunku składkowego wyślemy na adres siedziby firmy albo na adres do korespondencji. Dlatego sprawdź Swoje dane adresowe w ZUS.

Ważne! Upewnij się, czy ZUS ma Twój obecny adres.


Z czego się składa rachunek składkowy
Indywidualny numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku będzie zawarty numer identyfikujący ZUS i Twój numer NIP (ostatnie 10 cyfr).

ZUS wykorzysta numer NIP, ponieważ jest on identyfikatorem płatnika składek zarówno dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, jak i dla osoby fizycznej, która opłaca składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.
 

Co z płatnościami z zagranicy
Każdy płatnik, w tym zagraniczny, otrzyma swój numer rachunku składkowego, na który będzie opłacał jednym przelewem należne składki.
Numer rachunku składkowego jest zgodny ze standardem IBAN, czyli Międzynarodowym Numerem Rachunku Bankowego. Pozostałe zasady płatności z zagranicy nie zmienią się.

Więcej informacji na stronie ZUS - więcejpowrót do aktualności »Kursy walut (archiwum)

Waluta
Symbol
Kupno
Sprzedaż
USD 3.655500 3.884700
GBP 4.706200 5.037400
EUR 4.149000 4.408700