Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowych. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: tutaj..

Sobota 25.01.2020       godz: 01:16:12       imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany        Licznik wyświetleń: 40276
2019-10-31

Ministerstwo Finansów udostępniło wykaz podatników VAT (tzw. biała lista)

Ministerstwo Finansów informuje o dostępności jednego, bezpłatnego i elektronicznego Wykazu podatników VAT (połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT) ułatwiającego weryfikację kontrahentów, bezpieczną transakcję oraz zachowanie należytej staranności w biznesie.

Wykaz ten jest dostępny od 1 września 2019r. w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kas/wykaz-podatnikow-vat.

Co to jest wykaz podatników VAT
Wykaz podatników VAT to jedna, elektroniczna i bezpłatna baza podatników VAT.
Zawiera dane o podatnikach, którzy:

Baza jest prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Przejdź do wyszukiwarki Wykazu podatników VAT.
 

Co zawiera wykaz podatników VAT
Wykaz zawiera w szczególności:

Jak korzystać z wykazu
Aby znaleźć dane kontrahenta lub swoje, wpisz jedną z poniższych danych:

Numer rachunku bankowego ujęty w wykazie
Wykaz obejmuje:

wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.

W przypadku rachunków bankowych są to wyłącznie rachunki rozliczeniowe otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. rachunki bankowe przeznaczone dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną, osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym osób będących przedsiębiorcami. W wykazie nie znajdują się rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (tzw. ROR).

Transakcje powyżej 15 tys. zł
Zgodnie z przepisami przy transakcjach powyżej 15 tys. zł dokonujesz płatności swojemu kontrahentowi przelewem na jego rachunek. Od stycznia 2020 r. taka płatność powinna trafić na rachunek kontrahenta wskazany w wykazie podatników VAT. Wówczas płatność jest bezpieczna, a ty nie ponosisz negatywnych konsekwencji finansowych.

Konsekwencje finansowe w przypadku transakcji powyżej 15 tys. zł
Jeśli zlecisz płatność na inny rachunek niż wskazany w wykazie, to:

Ważne!
Istotne będzie, czy rachunek znajdował się w wykazie w dniu zlecenia przelewu. Decyduje przy tym dzień zlecenia przelewu, a nie obciążenia rachunku nabywcy czy uznania rachunku sprzedawcy.
Dla celów dowodowych:

w wykazie będzie widoczna data i godzina, w której weryfikowałeś dany podmiot
możesz także zachować dane z wykazu, które dotyczą twojego kontrahenta na dzień zlecania przelewu. Możesz je zachować na elektronicznym nośniku danych lub wydrukować.

Od kiedy konsekwencje finansowe
Od 1 stycznia 2020r.
Wcześniej – od 1 września do 31 grudnia 2019r. – nie poniesiesz konsekwencji finansowych, nawet jeśli zapłacisz na rachunek inny niż wskazany w wykazie podatników VAT. To czas na to, aby przedsiębiorcy przyzwyczaili się i nauczyli korzystać z wykazu.

Jak zabezpieczyć się przed konsekwencjami finansowymi
Jeżeli w ciągu 3 dni od dnia zlecenia przelewu poinformujesz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury o numerze rachunku, na który zleciłeś przelew, to będziesz mógł zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Nie poniesiesz również odpowiedzialności solidarnej, mimo że twoja wpłata trafi na inny rachunek niż wskazany w wykazie podatników VAT.
Dodatkowo nie będziesz odpowiadał solidarnie, jeśli zapłacisz przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności.

Płatności częściowe
Jeżeli zrealizujesz płatność w kilku transzach i jedna z nich będzie wpłacona na rachunek zamieszczony w wykazie, a pozostałe płatności na inne rachunki, to tylko w zakresie tych pozostałych płatności nie będziesz mógł zaliczyć tych kwot do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo poniesiesz odpowiedzialność solidarną tylko w tym zakresie.

Aktualizacja danych w wykazie
Wykaz jest aktualizowany raz na dobę, w każdy dzień roboczy.
Jako podmiot, którego dane – inne niż dane osobowe – zostały zawarte w wykazie, możesz złożyć do Szefa KAS wniosek o usunięcie lub sprostowanie tych danych, jeśli są niezgodne ze stanem rzeczywistym, wraz z uzasadnieniem. Taką daną może być inna niż rzeczywista data wykreślenia z rejestru VAT czy inna niż rzeczywista data rejestracji podatnika VAT. Szef KAS ma prawo odmówić realizacji takiego wniosku, jeśli spowodowałoby to niezgodność ze stanem rzeczywistym.
Informacje o kontrahentach zamieszczonych w wykazie podatników są dostępne w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym zadasz pytanie.

Jak zaktualizować dane

Gdzie zgłaszać błędy

Powyższe informacje zostały zaprezentowane na stronie Ministerstwa Finansów. Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie Ministerstwa Finansów - Wykaz podatników VAT
 powrót do aktualności »Kursy walut (archiwum)

Waluta
Symbol
Kupno
Sprzedaż
USD 3.734400 3.969000
GBP 4.875000 5.218700
EUR 4.121100 4.379600