Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowych. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: tutaj.

Wtorek 17.07.2018       godz: 03:28:11       imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny        Licznik wyświetleń: 32580
2017-07-07

Kiedy okradną Cię zagranicą ...

Kiedy okradną Cię zagranicą, nie zwlekaj z powiadomieniem o zdarzeniu właściwych organów. Utrata dokumentów zagranicą bywa nie tylko kłopotliwa, ale i niebezpieczna. Gdy stracisz portfel i jego zawartość, powinieneś najpierw przeszukać swoje rzeczy i miejsca, gdzie dokumenty mogły się ewentualnie zapodziać. Jeśli poszukiwania nie przynoszą rezultatów, zacznij niezwłocznie działać.
 

Kradzież dowodu osobistego
W pierwszej kolejności zgłoś kradzież w lokalnej jednostce policji. Dowód osobisty należy jak najszybciej zastrzec – jeżeli o tym zapomnisz, złodziej może posłużyć się dokumentem do celów przestępczych, choćby wyłudzić kredyt na Twoje nazwisko. Zastrzec dowód można np. w oddziale Twojego banku. Ale zagranicą nie ma polskich placówek bankowych. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Warto zawczasu założyć bezpłatne konto w BIK i zapewnić sobie możliwość zastrzegania dowodu osobistego online. W krytycznej sytuacji wystarczy jedno kliknięcie – przy pomocy laptopa albo smartfona. Dzięki usłudze BIK zastrzeżesz swój dokument tożsamości z każdego miejsca na kuli ziemskiej. Po kilku minutach wiadomość o zdarzeniu otrzymają wszystkie banki w Polsce.
 

Kradzież paszportu w kraju z polskim konsulatem
Jeśli utraciłeś paszport, ale nadal jesteś w posiadaniu dowodu osobistego - chroń go przed kradzieżą. Dokument potwierdził Twoją tożsamość w urzędach.
Po pierwsze: udaj się na najbliższy komisariat policji i powiadom funkcjonariuszy o kradzieży dokumentu
Po drugie: wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i znajdź adres najbliższego konsulatu RP. Odwiedź placówkę i złóż wniosek o paszport tymczasowy (dokument pozwoli Ci wrócić do Polski)
Po trzecie: poinformuj o kradzieży pilota wycieczki lub rezydenta biura podróży
 

Na policji:
• Poinformuj policjantów o popełnieniu przestępstwa (kradzieży).
• Odbierz zaświadczenie z komisariatu potwierdzające, że zgłosiłeś zdarzenie.
W konsulacie:
• Wypełnij podanie i formularz: „zgłaszanie terminu i okoliczności utraty paszportu“.
• Dołącz zaświadczenie z komisariatu (najlepiej kopię za potwierdzeniem oryginalności).
• Dołącz 2 aktualne fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.
• Uiść opłatę konsularną w stosownej wysokości
• Zapytaj urzędnika, kiedy masz zgłosić się po odbiór paszportu tymczasowego (zwykle wyrobienie dokumentu trwa krótko, ok. kilku dni).
• Gdy otrzymasz paszport tymczasowy, pamiętaj, że dokument umożliwia Ci tylko powrót do kraju - nie możesz użyć go do innych celów.
 

Kradzież paszportu w kraju, w którym nie ma polskiego konsulatu
Postępuj tak, jak w przypadku kradzieży w państwie z polskim konsulatem, ale:
• zamiast do polskiej placówki, udaj się do najbliższego konsulatu jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.
• złóż wniosek o Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży)
 

Kradzież kart bankomatowych, kredytowych
Bezzwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem i jak najszybciej zgłoś kradzież kart. Możesz to zrobić telefonicznie, dzwoniąc do Twojego banku, lub on-line przez KartoSferę.
 

Kradzież prawa jazdy
Zgłoś zdarzenie na najbliższym posterunku policji. Zachowaj zaświadczenie z komisariatu, które przedstawisz w kraju (w wydziale komunikacji). Po powrocie do kraju:
• Złóż wniosek o wydanie nowego paszportu w dowolnym punkcie paszportowym.
• Poinformuj urząd gminy o kradzieży dowodu osobistego i złóż wniosek o nowy dokument.
• Złóż wniosek o wtórnik prawa jazdy w wydziale komunikacji.
 

Pamiętaj, że w każdym urzędzie musisz okazać zaświadczenie z zagranicznego komisariatu policji.

Na wszelki wypadek aktywuj Alert BIK. Dostaniesz powiadomienie, gdyby okazało się, że ktoś próbuje posłużyć się Twoim dokumentem w celu wyłudzenia kredytu.
 powrót do aktualności »Kursy walut (archiwum)

Waluta
Symbol
Kupno
Sprzedaż
USD 3.561900 3.784900
GBP 4.705700 5.036400
EUR 4.171000 4.431700